Продовжуючи тему служіння місіонерів облатів українцям не залежно від обряду варто пригадати таку визначну постать, як Слуга Божий Вітал Грандін ОМІ (Venerable Vital Grandin OMI),та його особисту роль та інших місіонерів облатів в душпастирстві емігрантів з України на початку ХХ століття в Канаді та конкретно в місцевості Едмонтон, яка дала початок великої (próspera) української греко-католицької спільноти в Канаді.
Чи відомо тобі, що Слуга Божий Вітал Грандін ОМІ (Venerable Vital Grandin OMI) та облати з Канади відіграли визначну роль в тому, що так багато українських католиків візантійського обряду проживають сьогодні на теренах Канади?
Перші українські поселенці були селянами, вони оселилися в канадських степах у 1880х рр., обробляли родючу землю, перетворивши степ на поля пшениці. Українські спільноти почали виникати в різних частинах Альберти (Alberta). Але перші поселенці відчували нестачу власної церкви та священиків.
Католицька (церковна) ієрархія західної Канади була латинського обряду. Територія, на якій оселилися українці на початку ХХ століття, знаходилася під юрисдикцією єпископа Вітала Грандіна ОМІ (Vital Grandin OMI) із Сан Альберто (San Alberto), поблизу Едмонтону (Edmonton), та його помічника, єпископа Еміля Легаля ОМІ (Emile Legal OMI). Обидва єпископи були Місіонерами Облатами Марії Непорочної. Перший Віталь Грандін ОМІ помер у 1902 р., натомість єпископ Легаль ОМІ став його наступником.
Саме о. єпископ Грандін ОМІ першим доклав зусиль, щоб задовольнити духовні потреби українських поселенців за допомогою місіонерів облатів. Цими видатними латинськими священиками, які опікувалися українцями, стали переважно о. Альберт Лякомб ОМІ (р. Albert Lacombe OMI), о. Іполіт Ледюк ОМІ (р. Hippolyte Leduc OMI) та о. Альфонс Ян ОМІ (р. Alphonse Jan OMI).
Ще до 1902 р. (на цих територіях) були українські священики, але тільки тимчасово. Єпископ Легаль ОМІ призначив отця Альфонса Яна ОМІ, французького священика, який вивчив українську мову, щоб опікувався жінками з України, які проживали та працювали в Едмонтоні, переважна більшість з них працювали служницями.
На запрошення єпископа. Легаля ОМІ, 31 жовтня 1902 р. в Едмонтон приїхали перші постійні українські греко-католицькі місіонери (на станцію Страткона, що на півдні міста).
Перша офіційна українська Літургія в Едмонтоні відбулася 9 листопада 1902 р., в церкві св. Йоахима (San Joaquín), яка була облатською парафією. Українці продовжили користуватися приміщенням церкви св. Йоахима, їм був виділений час для української Літургії в неділю та святкові дні. Майже на весь перший рік перебування в Канаді отці василіяни (греко-католики) з території Едмонтону знайшли притулок у отців облатів.
Через місяць після приїзду українських місіонерів єпископ Легаль ОМІ придбав земельну ділянку для українців в Єдмонтоні. На гроші, позичені єпископом та отцями-облатами, отці Філас та Дідик (los Padres Filas y Dydyk) – перші греко-католицькі місіонери — побудували церкву довжиною у 60 футів та шириною 40 футів. Освячення церкви в Едмонтоні відбулося в неділю, 27 листопада 1904 р., через тиждень після свята св. Йосафата. На цій урочистості була присутня велика кількість вірних частина з яких приїхали дуже здалеку.
Поступово все більше українців почали переселятися в Едмонтон: на той момент там проживало 300 українських родин, в яких було 500 дітей.
Сьогодні католицька східного обряду в Канаді є живою спільнотою з великою кількістю священиків – це сталося, у великій мірі, завдяки великій любові та здатності дивитися у майбутнє єпсикопа Вітала Грандін ОМІ, бо навряд чи українському народові в Канаді вдалося би зберегти свою віру, якби його священики не приїхали вчасно, щоб забезпечити його духовні потреби.
Джерела: Postulatio OMI 24 novembre alle ore 20:00
Timothy P. Foran, “Transcending Language and Ethnicity: Oblates of Mary Immaculate and the Canonical Erection of the Diocese of Calgary, 1912–1916” en Histoire Social/Social History (University of Toronto Press), Volume 41 (2008), No. 82, pp. 505-534.
Website of St. Josaphat’s Greek-Catholic Cathedral in Edmonton (Canada) https://stjosaphat.ab.ca/ourhistory/
Dino Tessari, “Il vescovo dei Poveri. Vitale Grandin o.m.i.”