Євангелізувати вбогих послав мене Господь

You need to upgrade your Flash Player
muzeum 250x170
Проповідь на Вербну Неділю, рік "В" E-mail
Субота, 19 березня 2016 19:03

verbna-nediliaДорогі брати та сестри

Сьогодні входимо в найважливіший тиждень літургійного року, який називається Великим. Церква установила його, щоб допомогти нам якнайкраще пережити тайну Муки, Смерті і Воскресіння Ісуса – Тайну нашого спасіння, найважливіші події в історії людства. А тому таким важливим і Великим є цей тиждень. Він формувався в літургії поступово. Спочатку піст перед Великоднем тривав лише 3 дні. З часом було введено сорокаденний піст, в якому по-особливому виділено Великий Тиждень. Розпочинає його сьогоднішня Вербна Неділя. Цього дня Христос в'їхав урочисто в Єрусалим, щоб там звершити діло спасіння.

 

Про цю подію пишуть усі чотири євангелісти, що свідчить про те, яке велике значення вона мала для них. Йоан Євангеліст коротко і стисло звітує: «Наступного дня сила людей, що прийшли на свято, зачувши, що Ісус іде в Єрусалим, узяли пальмове гілля й вийшли Йому назустріч з окликами: Осанна! Благословен той, хто йде в ім’я Господнє, ізраїльський цар.» (Йн 12, 12-13). Учасники привітання Ісуса чули про великі чуда, здійснені Ним, особливо про недавнє воскресіння Лазаря. Сподівалися, що Він оголосить себе Царем Ізраїля, вижене римлян і закінчиться неволя Вибраного народу. Оживлені цією надією стелили під ноги осляти, несучого Ісуса, свій одяг та пальмове гілля, волаючи: «Осанна!».

Церква згадує цей в'їзд, благословляючи вербні гілки, з якими вірні в процесії прибувають на головну святу Месу. Звичай благословення гілок появився в ХІ столітті. Процесія з ними має на меті з однієї сторони пригадати подію з життя Ісуса, а з іншої сторони усвідомити нам, що проголошуючи Христа Царем, ми погоджуємося на дорогу до Небесного Отця, яка веде через хрест. Бо ж не інакше було в житті нашого Господа.

Про що думав Ісус під час свого урочистого в'їзду в Єрусалим? Напевно думав про здійснення пророцтва, яке звіщало цю подію. Але Він знав також про уже близьку Страсну П'ятницю. Бачив обличчя тих, які невдовзі будуть кричати: «Розіпни Його!» (Мк 15, 13). В літургії Вербної неділі є присутні два моменти: радісна процесія з вербами а також читання Господніх Страстей. В цей спосіб Церква підкреслює, що Господній тріумф та Його Жертва є між собою нерозлучно пов’язані. Бо хоч через кілька днів після радісного привітання Ісус досвідчить такої ганебної смерті, то однак ніколи не перестане бути Царем Всесвіту. Його троном стане хрест. Після опису Господніх Страстей замовкають органи та дзвони, наближається уприсутнення тайни Господньої муки.

До 1955 р. в Церкві існував звичай, що священик виходив у Вербну неділю перед храм, а двері святині зачиняли. Тоді священик вдаряв три рази хрестом в двері, після чого їх відкривали, а процесія входила до храму на Службу Божу. Цей символ мав пригадати вірним, що закрите небо було нам відкрите завдяки хресній смерті Ісуса.

о. Олександр Зелінський ОМІ

 
  • Polish (Poland)
  • Ukrainian (Ukraine)
  • English (United Kingdom)
  
  
  
25 РОКІВ СЛУЖІННЯ МІСІОНЕРІВ ОБЛАТІВ В УКРАЇНІ

Наш банер

180x112
  
wrodarczyk

muzeum 180x170
  
zaproszenia
Copyright © 2009-2018. Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії. Powered by ArtGattino