Євангелізувати вбогих послав мене Господь

You need to upgrade your Flash Player
muzeum 250x170
Єпископ Змітрович: монахи також мають труднощі, бо живуть у світі, де не просто бути віруючим E-mail
Вівторок, 04 жовтня 2016 16:38

portret 2015Згромадження Місіонерів Облатів Марії Непорочної переживає XXXVI Генеральний Капітул. Про його особливості та монаше життя в ХХІ столітті ми поспілкувались з єпископом Радославом Змітровичем, який належить до облатської монашої родини.

 


 

Екселенціє, Ви брали участь у попередньому Капітулі, що відбувався 6 років тому. Розкажіть про Ваші враження?

Зрозуміло, що для тих, хто живе в Україні, передусім цікаво зустрітися з людьми, які працюють на різних континентах у цілому світі. Можу зустрітися з моїми братами, які є членами нашої чернечої родини. Думаю, що це завжди є важливим - зустрітися з іншою людиною. Для нас, католиків, це є суттєве, ми є Католицькою Церквою. Ця католицькість (іншим словом – вселенськість – прим. ред) переживається і плекається тоді, коли ми маємо зустрічі з іншими - з інших країн, інших культур, іншим досвідом віри. Це є досвід інтернаціональності.

Що допомагає  переживати таку зустріч?

По-перше – це здатність слухати. Слухати, що говорять інші брати. Вони діляться своєю вірою, своїм досвідом про те, як вони приймають виклики сучасності. І тут ми бачимо, що деякі речі, про які ми занадто переживаємо, не є такі суттєві. Відкриваєш те, що є найважливіше для твоєї віри, щоби потім, коли повернешся додому, то поглянути з іншого боку (наприклад, на помилки); можеш навчитися, як діяти, або звернути увагу на інші аспекти. Крім того, розумієш, що не всі є однакові. Є різноманітність у мові, вираженні віри (Літургія, спів, одяг), однак є щось спільне, суттєве для кожного. Тоді немає такого хвилювання, що все відбувається не так, як ти запланував.

29391203406 6faa1e41cf z

Генеральний Капітул у Римі, 2010 рік

Крім слухання є, напевно, і дискусія? Які речі обговорюють на Капітулі?

Кожне згромадження має конституції і правила, і це завжди йде від засновника. З часом є потреба змін, які торкаються адміністративних, фінансових, організаційних питань життя Ордену. Крім того – питання харизми*. Інколи харизма може набути нової форми, хоча суть залишається незмінною, ставиться акцент на якомусь аспекті. Тому важливо слухати братів з усього світу, аби розпізнати, як ця харизма «працює» у них.

А на попередньому Капітулі які були зміни?

Вони більше стосувалися адміністративних та організаційних питань, структури згромадження. Гадаю, що так само буде зараз. Крім того, наступним завданням капітулярних отців є вибір Генерального настоятеля і всієї його «команди». У цій справі важливо для  наступника нашого засновника св. Євгена де Мазенода слухатися свого сумління, Бога, а також слухати своїх братів з усього світу.

zagalna

Спільне фото учасників Генерального Капітулу

Перед вибором нового Генерального настоятеля є короткі розмови з братами. Приблизно хвилин 10 віч-на-віч. Кожен (напевно – більшість, бо так не вистачить часу) висловлюється про те, кого бачить Генеральним настоятелем. Це є важливий спосіб розпізнавання.

На зустріч облати приїздять з усього світу. Як вирішується мовне питання?

Більшість Місіонерів Облатів знають одну з трьох мов: англійську, французьку або іспанську. Це є «робочі» мови для Капітулу.

Час Капітулу – час напруженої роботи. Чи є можливість трохи перепочити?

Насправді там є ціле багатство життя: і Євхаристія, і молитва, свідчення та групи ділення, робочі зустрічі. Хоча не бракує і неформальних братерських розмов за кавою.

29317768782 0dff6660f4 z

Цього року представником від України є отець Павло Вишковський ОМІ. Яким чином визначають, хто поїде на Капітул?

Вибирали не від України, а від Провінції. Делегатура в Україні входить до складу Польської Провінції. Залежно від кількості членів у Провінції є кількість представників на Капітулі. До складу нашої Провінції також входять Делегатури Франції, Скандинавії та інші. Від них  (це близько 400 монахів) може бути 4 представника. Від України може і не бути представника. Відбувається голосування усіх членів Провінції, і вже згідно результатів визначаються учасники Капітулу.

Тобто Делегатура в Україні «впала в очі» вашим співбратам?

Наша Делегатура нараховує 30 облатів, динамічно розвивається. Члени нашої Провінції (брати з Польщі, України та інші) проголосували, аби поїхав на Капітул отець Павло Вишковський. Вважали це за доцільне (треба набрати більше 130 голосів).

20160930 162727

Отець П. Вишковський ОМІ, о. Дієго Саєз Мартін ОМІ (перекладач), сем. Андрій Гавлич (помічник) з Генеральним настоятелем о. Луісом Лоугеном ОМІ (Генеральний Капітул 2016)

Скільки років Ви вже у згромадженні? Які зміни зараз переживають Місіонери Облати? Як було 6 років тому, і як зараз?

Перші обіти я склав 34 роки тому. Однак останні чотири роки (через єпископське служіння – прим. ред.) я маю менший контакт зі згромадженням. Тож, важко щось оцінити. Хоча відомо, що моє згромадження переживає 200 років від заснування. Історики, які досліджували чернече життя, говорять, що це дуже важливий момент в житті кожного згромадження. Часто через 200 років настає криза. Орден або перестає існувати, або ледь-ледь живе, або ж є ривок, який дозволяє «набратися Духа». І, власне, Місіонери Облати переживають такі моменти. Варто зазначити, що не лише згромадження, а й чернече життя загалом переживає свої труднощі.

Які саме?

Бачимо зменшення кількості покликань і це стосується нас усіх тому,  що у сучасному світі є криза віри. У першу чергу у тій частині світу, яку називаємо «західна цивілізація». Вона відірвалася від християнського коріння, живе більше безбожно. І у цьому безбожному світі живемо також і ми. Зрозуміло, що це впливає на нас. Навіть, якщо хтось і відкриває своє покликання, то він немає такої стійкості, яку раніше мали.  А це все через те, що коли бачиш своїх батьків, які моляться, які є разом, то це, власне, дає ту стійкість, стабільність. Інша справа, коли ніколи не бачиш, щоб батьки молилися. Більше того, якщо батьки розлучилися – це впливає і на тебе. Господь підтримує тебе і ти розкриваєш це покликання, але потім є ця нестабільність; ти живеш у цьому середовищі, на кожному кроці  зустрічаєшся з іншою ментальністю…

А які крім цього є виклики перед монашим життям?

На сьогоднішній день кляузури* майже не існує. Хоча всі засновники монаших інституцій  наголошували на потребі її існування. Зараз через інтернет за допомогою одного кліка можна мати контакт з ким хочеш. Дуже близький контакт. Не фізичний, але дуже-дуже близький. Тому це є виклик, непростий, і це торкається усіх у згромадженні: і з багаторічним «стажем», і тих, хто тільки прийшов. Це є пошук цього істинного шляху життя.

Можна закритися у своєму «ґетто» - закам`янілому традиціоналізмі, бо все нове і сучасне відкидається. Таким чином захищати себе. Інші бачать вихід у тому, аби бути як усі. Але тоді ми можемо втратити свою ідентичність. Сіль, яка не солона, – нікому не потрібна.

[*Кляузура (клаузура, затвор) – закрита частина монастиря, до якої не мають доступу особи ззовні, особливо – протилежної статі. Крім того, кляузурою можна назвати канонічні приписи, що обмежують спілкування монахів з сторонніми особами, а також внутрішні правила, що визначають час і рівень спілкування всередині закону.]

Облати також шукають свою ідентичність?

Так, моє згромадження шукає. Не йдеться про харизму, яку має кожне згромадження, але основу для харизми - віру. Бо якщо не маєш віри, то цією харизмою можеш маніпулювати, робити різні речі, але вона не має реальної сили. І тут є виклик для всіх згромаджень: як допомогти собі і тим, які приходять мати досвід віри. Це не просто, але Дух Святий  підтримує нас і веде. Я бачу знаки надії.

Які це знаки?

Я цей знак побачив на тому Капітулі, шість років тому. Це обрання Генеральним настоятелем отця Луїса Лоугена ОМІ (його днями переобрали ще на один строк). Це людина віри. Бог подарував згромадженню віруючого настоятеля. Віруючого! Зрозуміло, що всі вірують, але… Це надія – для мене, для згромадження, для майбутнього. Бо, власне, всі мають труднощі, брати також мають свої труднощі, бо живуть у світі, де не просто бути віруючим.

28801726234 ae240e81bd z

Генеральний настоятель о. Лоуген з помічниками, яких обрав Капітул (2010 рік)

Екселенціє, скажіть, чому варто бути облатом?

Варто, якщо така Божа воля для деяких хлопців.  Може також і дівчат, тому що є облатки (з України – дві). Це ж прекрасно: нести Євангеліє убогим, бути місіонером, належати Діві Марії. Здається, що Бог хоче, аби Місіонери Облати існували – дає нові покликання.

Розмовляла Аліна Петраускайте, КМЦ

Фото - ОМІ, КМЦ

 

Довідка: Єпископ Радослав Змітрович ОМІ народився 2 вересня 1962 року в м. Гданську-Вжешщі (Польща). 1981 року вступив до Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії. Після новіціату і шести років філософсько-теологічних студій у Вищій духовній семінарії Місіонерів Облатів Непорочної Марії в Обрі отримав ступінь магістра теології у Католицькому Університеті в м. Любліні (Польща).

У травні 1987 року склав вічні обіти. 17 червня 1989 року отримав священицькі свячення.

1997 року на прохання Генерального Настоятеля Місіонерів Облатів Непорочної Марії був направлений разом з о. Анджеєм Мадеєм ОМІ на місію до Туркменістану, де провів три роки, заснувавши церковну спільноту від підвалин.

У 2000 році прибув служити в Україну. Упродовж перших двох років служив вікарієм у парафії Святого Духа в м. Чернігові та протягом одного року настоятелем парафії св. Євгена де Мазенода ОМІ в Славутичі.

У 2003-2006 роках був настоятелем парафії св. Миколая в Києві й настоятелем місцевої чернечої спільноти.

Від 2006 року призначений настоятелем Делегатури Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії в Україні, яка має 10 чернечих домів і понад 30 співбратів, які служать приблизно у 14 парафіях на Україні.

29 листопада 2012 р.  Святіший Отець Бенедикт XVI призначив отця Радослава Змітровича ОМІ єпископом‑помічником Кам’янець‑Подільської Дієцезії, а 09 лютого 2013 р. відбулася урочистість єпископської консекрації.

Джерело: КМЦ

 
  • Polish (Poland)
  • Ukrainian (Ukraine)
  • English (United Kingdom)
  
  
  
25 РОКІВ СЛУЖІННЯ МІСІОНЕРІВ ОБЛАТІВ В УКРАЇНІ

Наш банер

180x112
  
wrodarczyk

muzeum 180x170
  
zaproszenia
Copyright © 2009-2018. Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії. Powered by ArtGattino