Євангелізувати вбогих послав мене Господь

You need to upgrade your Flash Player
muzeum 250x170
Проповідь на XVIII Неділю звичайного періоду, рік "В" Email
Sobota, 30 Lipiec 2016 15:42
Brak dostępnych tłumaczeń.

koheletКох 1,2; 2, 21-23; Кол 3, 1-5. 9-11; Лк 12, 13-21.

Дорогі брати і сестри! Щойно почуті слова відносяться до Книги Проповідника, або ж - єврейською - Когелета, грецькою - Еклізіаста.

 

Гірка і сумна є мудрість Когелета, заслуханого в гнітючий ритм минаючого часу. Постійно шукає, вперто шукає, досліджує й відкидає... постійно ненасичений... дарма... А над ним, а також і в ньому самому, у свідомості втомленої людини - триває залізний ритм проминання. Ніхто не міг виразити це більш правдиво.

Здавалося, вже ніщо не врятує шукача. І, занурюючись ще глибше, на самому дні він знайде лиш мовчазний розпач безглуздя. Однак сталося інакше. На кінці своїх, сповнених пошуку доріг старий, мудрий Еклізіаст віднайшов радість. Не вміє він говорити про неї так переконливо, як говорив про свій пошук, ненасиченість і смуток. Не вміє її обґрунтувати. Він навіть назвати її не вміє. Зовсім, так, ніби мусив говорити про речі невимовні. А може, навіть такі, які не дуже можна назвати.

Проповідник говорить безпорадні, здавалося б, соромливо наївні речі. Говорить про звичайну людську доброту. Про добру людську працю, про добрі людські думки, про добрі людські вчинки. Говорить про те, що людська доброта і праведність - мудра. Про те, що вона більша за всесвіт. І

Старий Когелет не обґрунтовує, не може обґрунтувати свою радісну впевненість, хоч так мудро обґрунтовував смуток. Він просто знає. Немає в ньому ніякої ейфорії й нічого з доступних зворушень. Когелет до кінця збереже своє гірке розуміння речей: „Є праведні й мудрі та й діла їхні в руці Божій. Не знає чоловік, чи він любови, чи ненависти вартий".

Однак, гостро бачачи „усі важкі речі", - одночасно з непорушною, інстинктивною впевненістю, усупереч всій гнітючій мудрості світу Когелет висловлює свою вбогу і просту, несподівано віднайдену, цілковито іншу мудрість, яка змінила світ, надаючи йому сенс. Він говорить, що поза гнітючим ритмом проминання, який змелює на ніщо всі людські речі, - є невимовне майбутнє, в якому ніщо не пропаде, крім зла і смерті. І що, знаючи про це, найбільшою мудрістю буде робити добро. Старий Когелет доплив до порту, і є в ньому радісний спокій: „їж отже хліб весело, пий вино щасливим серцем, бо Бог благословив уже твоє діло".

І та сама передчувана, цілковита мудрість, якої торкнувся Когелет - через багато віків на повний голос почули ми в Євангеліях.

Дорогі брати і сестри! Завтра, 6 серпня Католицька Церква святкуватиме свято Преображення Господнього. Це не випадковість, що на горі Преображення розмовляли з Ісусом Мойсей та Ілля. У Старому Завіті читаємо, що і Мойсей, і Ілля розмовляли з Богом на горі Синай, званій також Хорив-горою. Саме на цій горі Мойсей отримав від Бога десять заповідей. 11 також на цій горі Ілля пережив славнозвісну теофанію (богооб'явлення), коли після стихійних явищ природи Бог явився йому в тихому, лагідному вітерці. ЇТаким чином на горі Преображення Мойсей та Ілля зустрілися з тим самим істинним і всемогутнім Богом, з ЯКИМ зустрічалися І розмовляли ПІД час СВОГО земного ЖИТТЯ.. | /пауза/ Дуже багато змінилося з того часу. Сталася річ неймовірна, що пёревищуе уявлення, але сталася насправді. А саме: істинний Бог, Єдинородний Син Предвічного Отця, став людиною. Настільки дорогоцінні ми є в очах Бога, настільки Він нас любить ![Мойсей та Ілля розмовляють на горі Преображення з Богом, який прийняв людську природу і став одним з нас.

Євангелісти записали, що давні пророки розмовляли зі Спасителем про Його відхід, який мав відбутися в Єрусалимі.(Для люблячого Бога ми були варті не лише того, щоб Син Божий став Сином Чоловічим, але також, щоб Він помер за нас на хресті!

Дорогі брати і сестри! Людині не легко преобразитись, стати іншим, кращим. Але це можливо. В нашій переміні допомагають нам Божі Заповіді, тому ми стараємось глибше їх пізнати. Невпинно ходимо, працюємо, спимо, ба! - навіть грішимо на очах Бога, котрий все бачить, чує, знає; котрий постійно нас створює, підтримує, допомогає нам. Існуємо і живемо в Його долонях. Дуже рідко помічаємо це. Часом минають місяці, цілі роки, в яких забуваємо про цю близьку присутність Бога. Навіть коли до Нього звертаємося словами Молитви Господньої, не відчуваємо Божих рук, котрі нас підтримують, не помічаємо Отця, який нас любить.

Однак, гостро бачачи „усі важкі речі", - одночасно з непор інстинктивною впевненістю, усупереч всій гнітючій мудрості світу висловлює свою вбогу і просту, несподівано віднайдену, цілковш мудрість, яка змінила світ, надаючи йому сенс. Він говорить, що поза гї ритмом проминання, який змелює на ніщо всі людські речі, - є неї майбутнє, в якому ніщо не пропаде, крім зла і смерті. І що, знаючи найбільшою мудрістю буде робити добро. Старий Когелет доплив до п< в ньому радісний спокій: „їж отже хліб весело, пий вино щасливим сер Бог благословив уже твоє діло".

І та сама передчувана, цілковита мудрість, якої торкнувся Когелет багато віків на повний голос почули ми в Євангеліях.

о. Павло Вишковський ОМІ

 

 
  • Polish (Poland)
  • Ukrainian (Ukraine)
  • English (United Kingdom)
  
  
  
25 РОКІВ СЛУЖІННЯ МІСІОНЕРІВ ОБЛАТІВ В УКРАЇНІ

Наш банер

180x112
  
wrodarczyk

memorial


  
Copyright © 2009-2018. Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії. Powered by ArtGattino